Yerko Gomez (27) mener Åge Aleksandersen er en helt. (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)

Yerko Gomez (27) mener Åge Aleksandersen er en helt. (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)

- Bon Jovi var så kjekk!

Vi har spurt folk om hvem som er tidenes største rockehelt.


silje.naaslund.strommen@nrk.no
Publisert: 14:08 1 april, 2011

Mick Jagger, Bruce Springsteen, Gwen Stefani, Gene Simmons, Iggy Pop, Patti Smith, David Bowie, Micael Jackson, Josh Homme, Courtney Love, PJ Harvey.

I hver generasjon finnes det rockehelter. Rockestjerner som er større enn livet, som har inspirert tusenvis av kvisete tenåringer til å starte band og som tilslutt har fått heltestatus.

Vi har spurt ungdommen om hvem de setter høyest på rockehimmelen.

1. Hvem er tidenes største rockehelt?
2. Hvem er ditt rock & roll-alter ego?
Kine Skomakerstuen (23)
Kine Skomakerstuen(23). (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)

Kine Skomakerstuen(23). (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)

1. Jeg har ganske mange rockehelter. Da jeg var mindre ville jeg gifte meg med Bon Jovi! Han var så kjekk, og alt han sang, sang han til meg. Men nå har han vell rundet 50, så da er han litt vel gammel for meg.

I dag mener jeg at tidenes største rockehelt er vokalisten i The Ark, Ola Salo og vokalisten i Eagles of Death Metal, Jesse Hughes. Jeg finner ikke de tiltrekkende i det hele tatt, men på scenen er de så utrolig kule.

2. Mitt rock & roll-alter ego kommer til å måtte være litt schizofrent for å kunne tilfredsstille min personlighet. På den ene siden hadde jeg vært en sikkerlig særing, med Lady Gaga-sko og på den andre siden ville jeg vært like søt og jordnær som Lissie. Jeg skulle spilt gitar og sunget, og scenenavnet mitt skulle vært Shoez.

Per Ivar Aasland (21)

Per Ivar Aasland (21) i kjent Mercury positur. (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)

Per Ivar Aasland (21) i kjent Mercury positur. (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)


1. Hvem som er tidenes rockehelt? Det er enkelt! Freddie Mercury, vokalisten i Queen var helt syk god til å underholde, og han inspirerte så utrolig mange.

Jeg mener at han var med på å løse opp seriøsiteten i musikken, og viste hvor viktig det var å underholde på scenen.

2. Som rockestjerne ville jeg vært helt crazy bananas. Jeg ville gitt vekk musikken min gratis, og ikke slått så hardt ned på piratkopiering. Så lenge det kommer mennesker på konsertene mine er jeg fornøyd. Musikken burde handle om kunsten av å underholde.

Pia Jørgensen (21)

Pia Jorgensen (21) skulle tatt verden med storm. (Foto: Silje Strømmen, NKR P3)

Pia Jorgensen (21) skulle tatt verden med storm. (Foto: Silje Strømmen, NKR P3)


1. Anouk er i mine øyner tidenes største rockehelt. Hun er seg selv fullt ut, og bryr seg ikke om noen andre. Hun bare springer rundt på scenen og hyler og skriker med håret til alle kanter.

Rihanna er en god artist, men det blir veldig tilgjort. Anouk prøver ikke, hun bare er utrolig kul.

2. Mitt alter ego skulle vært kjempeflink til å synge, og tatt verden med storm! Tenk deg en blanding mellom Lissie, Anouk og Imogen Heap. På raideren skulle jeg slått til med en flaske rødvin, jordbær, Pepsi Max og godteri.

Sjekk ut hvordan det gikk da nydelige Lissie ble satt opp på blinddate med Øysten Greni:

Yerko Gomez (27)

Yerko Gomez (27) mener Åge Aleksandersen er en helt. (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)

Yerko Gomez (27) mener Åge Aleksandersen er en helt. (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)


1. Åge Aleksandersen er tidenes rockehelt. Han lager bra musikk, som passer perfekt til trønderfest, og han er en helt på konsert.

Åge har veldig bra karisma, og han ser jo fantastisk ut.

2. Mitt rocke-alter ego ville spilt trommer, for det elsker jeg. Også skulle jeg hatt på meg en Power Rangers drakt, bare for å vær kul. På raideren skulle jeg hatt Nintendo 64, whisky og lapskaus.

Se for deg selv hvor helt Åge Aleksandersen er live:

Lloyd Lorenz (19)

Lloyd Lorenz (19) syns Vanilla Ice er tidenes helt. (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)

Lloyd Lorenz (19) syns Vanilla Ice er tidenes helt. (Foto: Silje Strømmen, NRK P3)


1. Jeg hører ikke så mye på rock, så jeg vil si at Kanye West og Vanilla Ice er mine musikkhelter. Vanillla Ice var revolusjonerende!

Det er rett og slett hele pakken med den fyren. Både musikken, klærne og holdningen er så kul.

2. Mitt rock & roll-alter ego skulle hatt afro, for det er stilig. Raideren skulle jeg ha holdt enkel. Gi meg pizza og Voss-vann, og jeg er fornøyd. Jeg vet egentlig ikke hvorfor jeg vil ha Voss-vann, men Madonna drikker jo det, og da må det være bra. Pengene jeg hadde tjent ville jeg brukt på et stort hus.

Hvem er din rockehelt? Diskuter i kommentarfeltet under!

Tags: , , , , , , , , ,

Del "- Bon Jovi var så kjekk!"
 
  • Per

    Kanye West og Vanilla Ice ?
    Dagens ungdom altså.

  • Tulla

    Vanilla Ice er hvel kanskje ikke så ille, men ellers er jeg enig.

    Folk generelt(innkludert meg selv, dessverre), klarer ikke å høre på ordentlig musikk.

    VG – lista hjelper lite for å finne bra musikk, for å si det som det er

  • B.E.D

    Det som har skjedd siden 80tallet er at den største andelen av mennesker som kjøper musikk er ca 14 til 18 år. Dermed produseres det mest musikk i den retningen. Vi krever mindre av kvalitet, dvs musikalske ferdigheter, komposisjon osv. Og i stedet for et helt band, så har vi en produsent som står på egne ben og med aristen utformer låtene. Dette er noe helt annet enn en samling musikere på sitt beste, som med sin kreativitet skaper musikk sammen. Og som sagt er resultatet anderledes.

    Jeg vil si tidenes band blir aldri noe som kom etter 80-tallet. Etter “grønsjen” har det bare vært triste saker i min mening. Foreslår Bob Hund som beste band. Helt seriøst…

  • S

    David Bowie.. selvfølgelig

  • Balck Diamond

    Eddie Vedder! Fantastisk stemme, fantastisk låtskriver…

  • Enormen

    axl rose på 80 tallet var magisk !!!

    I smoke my cigarette with style
    An I can tell you honey
    You can make my money tonight

  • joachim

    enig med balck(black?) diamond!

  • Aslak

    VANILLA ICE INVENTED RAP!!!

  • Linda

    John Lennon.

  • Jokke

    Noel Gallagher for meg.

    Når ble Gwen Stefani, Michael Jackson, Kanye West, Vanilla Ice rockehelter?

  • GKJ

    1. Neil Young.
    2. Elvis Presley
    3. Ozzy
    4. Ropert Plant

    Fra nyere tid
    Eddie Vedder
    Chris Cornell
    Sivert Høyem

  • FrodeFF

    Det er tydelig at mange mangler kunnskap om musikk. Ikkje alle av disse “rocke-heltene” her har drevet med rock. Men, det har vel sin grunn i at dem som formidler musikk ikkje alltid har peiling heller eller ikkje é sitt ansvar bevisst.

  • Meg

    Rob Halford fra Judas Priest selvsagt. Han har vært litt av ett syn fra starten av og er det fortsatt.
    Han er bare til å ete opp om han er hetro eller ei (noe han ikke er da).

  • http://venin.blogg.no Merci pour le venin

    Gerard Way. Fyren er en nerdete femidott med utrolig scenetilstedeværelse og energi. Gi ham en hardcore-låt, og han gir publikum et helvetes show. Gi ham en ballade, og han får publikum til å gråte. Gi ham en popete rocke-låt, og publikum hopper og danser til krampa tar dem. Han prøver å kjempe imot “lables”, samtidig som han er posterboy-en for alle de malplasserte ungdommene som hører på musikken til bandet. Han kliner med gitaristen for å provosere, samtidig som han er småbarnsfar og gift med Lyn-Z, bassisten til verdens mest crazy band.

  • Sum 41-jente

    Ungdom i dag eier ikke musikksmak… Hilsen 15-åring som blir mobbet for å høre på Rock.

  • Lene

    Bon jovi, bon jovi og bon jovi med en klype ozzy.