Filmåret 2009

Godbitene er mange, mens de gebrekkelige innsatsene heldigvis er i mindretall.


ali.reza.soufi.pour@nrk.no
Publisert: 8:58 1 januar, 2010
Star Trek (Foto/Copyright: United International Pictures)

Star Trek rager høyt på lista til Birger Vestmo. (Foto/Copyright: United International Pictures)

– Effektfullt, fantasifullt, mørkt og spennende!

Slike adjektiver bruker Filmpolitiet for å oppsummere fjorårets filmår. Vi har tatt et tilbakeblikk med Filmpolitiets sjef, Birger Vestmo, og gått i gjennom godbitene samt de gebrekkelige innsatsene.
Men alt i alt, mye snadder og mye moro!
Sjekk ut Filmpolitiets favoritter fra 2009!

Heath Ledger i

Heath Ledger i "The Imaginarium of Doctor Parnassus". (Foto: Filmweb)


1. “Star Trek”
2. “Avatar”
3. “The Imaginarium of Doctor Parnassus”
4. “Coraline og den hemmelige dør”
5. “In The Loop”
6. “The Hurt Locker”
7. “Watchmen”
8. “District 9″
9. “Se opp”
10. “Upperdog”

Godbiter og gebrekkelig

Filmåret 2009 besto av flere påfallende elementer. Enorm filmstøtte resulterte i oppunder tretti norske filmproduksjoner, Quentin Tarantino viste god, gammel klasse med sitt bidrag (selv om filmguru Birger Vestmo ikke helt ble overbevist av regissørens ”comeback”), og nå på slutten av året, befinner en humoristisk, apokalyptisk dommedagsfilm seg på tilnærmet pallplass over de mest sette filmene på verdensbasis.

Sjekk filmene fra 2009 som Filmpolitiet har anmeldt, kategorisert etter terningkast (og den ene som fikk spørsmålstegn av anmelder Vestmo)!

Filmpolitiet - Birger Vestmo (Foto: Nadia Frantsen)

Filmpolitiet - Birger Vestmo (Foto: Nadia Frantsen)


Terningkast 6
Terningkast 5
Terningkast 4
Terningkast 3
Terningkast 2
Terningkast 1
Terningkast ?

Innsikt, intellekt og ubehjelpelig dårlig humor

Som nevnt – norsk film har fått en oppsving det siste året med en mer eller mindre uutømmelig pengekilde til rådighet, og Vestmo lot seg spesielt begeistre over ”Upperdog” med blant annet Trondheims neste store sønn Hermann Sabado i en av hovedrollene.
Hør: Hermann Sabado om sin filmdebut i Upperdog.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

– Jeg likte ”Skjult”, ”Jernanger”, ”Vegas” og ”Død Snø” veldig godt. Men den jeg likte aller best, var Sara Johnsens ”Upperdog”! Den lyser av innsikt, intellekt og refleksjon. Og filmen har Hermann Sabado, som imponerer i sin filmdebut.

Bang Chau (tv) og Hermann Sabado sammen med regissør Sara Johnsen. (Foto: Stian Lysberg Solum / SCANPIX)

Bang Chau (venstre) og Hermann Sabado sammen med regissør Sara Johnsen. (Foto: Stian Lysberg Solum/SCANPIX)

Nedturene i mindretall

Nedturene i 2009 har ikke glimret med sitt fravær, selv om de er i mindretall. Den filmen som får det definitive glatte lag av Vestmo er ”The Land of the Lost” med en av Hollywoods best betalte skuespillere, Will Ferrell.
– Ubehjelpelig dårlig humor! En skrekkelig skuffende opplevelse, bedyrer han.

Land Of The Lost - ubehjelpelig dårlig humor. (Foto: United Pictures)

Land Of The Lost - ubehjelpelig dårlig humor. (Foto: United Pictures)


På den andre siden av skalaen, finner vi en film som også handler også om noe utenomjordisk, men den er derimot – i følge Filmpolitiet – årets desidert beste film.

Star Trek! Fra anmeldelsen min: ”Star Trek” er enhver kinogeeks våteste drøm, og fikk meg til å føle meg som en ivrig skolegutt igjen. J.J. Abrams greide det utrolige ved å gjøre Star Trek kult igjen.


Sjekk Filmpolitiets anmeldelser fra 2009!

Philip Seymour Hoffman. Hvilket terningkast fikk hans film av Filmpolitiet? (Foto: AFP Photo / Johannes Eisele)

Philip Seymour Hoffman. Hvilket terningkast fikk hans film av Filmpolitiet? (Foto: AFP Photo / Johannes Eisele)


Terningkast 6
Terningkast 5
Terningkast 4
Terningkast 3
Terningkast 2
Terningkast 1
Terningkast ?

Tags: , , , , ,

Del "Filmåret 2009"
 
  • http://rawky.tumblr.com Frode

    Må si at det er litt feil å ha forventninger til Land of The Lost. Ja, den var enormt tåpelig. Ja, den var teit. Ja, den hadde en vanvittig idiotisk historie. Men den var også litt forfriende i all sin galskap. Og så lenge man tar den som en tullefilm, så fungerer den faktisk ganske så bra.

    Finnes andre ekstremt dårlige filmer jeg ville ha dratt fram i stedet. Tør jeg nevne GI Joe?

  • Linn

    Hva med Inglorious Basterds? helt glemt?

  • Magnhild

    Birger, TAKK for at du ga “The imaginarium of Doctor Parnassus” en 6′er, hvis ikke hadde jeg aldri fått med kjæresten for å se den. Vi elsket filmen begge to, den er kun overgått av “Coraline og den hemmelige døra” i 2009. Nå kan vi bare glede oss til et fantastisk nytt kinoår i 2010!

  • John

    Det kan være litt forvirrende å forholde seg til Filmpolitiets vurderinger ettersom terningkastene (selvsagt) er forskjellige avhengig av hvem anmelderen er.

    Eksempelvis Avatar (både en firer og en sekser) og så vidt jeg husker Inglourious Basterds (samme).

    Mulig jeg tar feil, men det kan virke som at den ”endelige” anmeldelsen som ”blir stående” og dermed representerer Filmpolitiets vurderinger ikke skiller seg langt fra en generell internasjonal mottakelse hos ymse filmkritikere (eksempelvis nærliggende Rotten Tomatos prosentpoeng.)

    Generelt synes jeg Filmpolititet har gode anmeldelser.

  • John

    Sorry, her er det visst jeg som surrer…

    NRKs filmanmeldere i kulturavdeling og Filmpoltitets anmeldere er ikke samme team. Det forklarer de forskjellige terningkastene;-)

  • http://nrkp3.no/filmpolitiet/ Birger Vestmo

    Linn, jeg likte “Inglourious Basterds”, men bare så godt at den fikk en firer. Dermed nådde den ikke opp.

  • http://nrkp3.no/filmpolitiet/ Birger Vestmo

    Magnhild, velbekomme! Jeg er glad for at dere likte filmen, det er altfor få som har sett den!

  • http://nrkp3.no/filmpolitiet/ Birger Vestmo

    John, det er riktig! Det ER forskjell på meg og P2s anmeldere. Vi representerer nok forskjellig filmsmak!

  • http://nrkp3.no/filmpolitiet/ Birger Vestmo

    Hehe! Frode, jeg synes faktisk at “G.I. Joe” var “forfriende i all sin galskap”! ;-)

  • http://www.p3.no Joker

    min
    Topp 5:
    1-Watchmen
    2-G.I Joe The Rise Of Cobra
    3-Star Trek
    4-2012
    5-Distric 9

    Jeg vet at f.eks g.i joe kommer ikke til å bli på
    listen dåkkers “men det som er så fint med sånne lister
    er at de er personlinge”

    Mvh Jokeren