Klokken 14.30 i dag ble Oscar-nominasjonene annonsert, og vi fikk dermed vite hvem som får lov til å være med i kampen om de gjeve Oscar-statuettene under prisutdelingen natt til 29. februar, norsk tid.

Sammen med nominasjonene for Screen Actors Guild Awards gir Golden Globe-utdelingen, som gikk av stabelen 10. januar, gjerne en indikasjon på hvem som blir nominert til Oscar. Som forventet fikk vi dermed høre navn som blant andre Leonardo DiCaprio, Alejandro Iñárritu, Cate Blanchett, Eddie Redmayne og Jennifer Lawrence. Svenske Alicia Vikander ble også nominert for sin rolle i Den danske piken.

Som forventet ble det flest nominasjoner til The Revenant. Filmen som også vant prisen for beste spillefilm i dramakategorien under Golden Globe-utdelingen natt til mandag denne uken, fikk hele tolv nominasjoner.

Regissørene Guillermo del Toro og Ang Lee, samt skuespiller John Krasinski og Oscar-akademiets leder Cheryl Boone Isaacs annonserte nominasjonene.

Dansk-norsk dokumentar nominert

Den danske dokumentaren Indonesias tause fortid (The Look of Silence) ble nominert til beste dokumentar. Filmen, som forteller historien om hvordan de overlevende ofrene etter folkemordet i Indonesia i 1965 lever under terror, frykt og underkastelse, er delvis norskprodusert.

Torstein Grude og Bjarte Mørner Tveit fra Piraya Film A/S og Tore Tomter fra NRK er med på produsentsiden på filmen, som er en oppfølger til The Act of Killing som også ble Oscar-nominert i 2014.

Produsent Torstein Grude. (Foto: Yodokfilm).
Produsent Torstein Grude. (Foto: Yodokfilm).

– Det føles herlig, det føles helt topp, sier produsent Torsten Grude når NRK ringer for å gratulere med nominasjonen.

Han og resten av teamet var enormt skuffet da The Act of Killing ikke vant prisen for beste dokumentar sist, og er glad for at de nå har fått en ny sjanse.

– Det var skuffende å tape for 20 Feet From Stardom som var en helt ordinær dokumentar, med tanke på at The Act of Killing er en av filmhistoriens sterkeste dokumentarer. Nå vil vi har revansj!

Skal feire med Champagne

Med filmer som Amy og Cartel Land blant de mednominerte er konkurransen hard i år, men Grude tror likevel Indonesias tause fortid kan ha en sjans til seier.

– Det er nærliggende å tro at Amy vil være populær hos Akademiet, som består av skuespillere og Hollywood-folk, men det at vi har hatt en nominasjon tidligere gir oss en fordel, forklarer Grude.

Han er spesielt glad for en nominasjon nå, ikke fordi det at en pris betyr så mye i seg selv, men på grunn av hva den typen eksponering kan gjøre for filmens distribusjon.

Om det blir en Oscar den 28. februar eller ikke – i dag skal det uansett feires, forteller produsenten.

– Du finner ofte gode grunner til å drikke Champagne, men ingen er bedre enn en Oscar-nominasjon, avslutter han fornøyd.

Se «Indonesias tause fortid» her:

De nominerte er:


Beste film

Mad Max: Fury Road
The Revenant
Room
Spotlight
The Big Short
Bridge of Spies
Brooklyn
The Martian


Beste regissør

Lenny Abrahamson, Room
Alejandro Iñárritu, The Revenant
Tom McCarthy, Spotlight
George Miller, Mad Max: Fury Road
Adam McKay, The Big Short


Beste kvinnelige hovedrolle

Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room
Saoirse Ronan, Brooklyn
Jennifer Lawrence, Joy
Charlotte Rampling, 45 Years


Beste mannlige hovedrolle

Michael Fassbender, Steve Jobs
Eddie Redmayne, Den danske piken
Leonardo DiCaprio, The Revenant
Bryan Cranston, Trumbo
Matt Damon, The Martian


Beste kvinnelige birolle

Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
Kate Winslet, Steve Jobs
Rooney Mara, Carol
Rachel McAdams, Spotlight
Alicia Vikander, Den danske piken


Beste mannlige birolle

Mark Rylance, Bridge of Spies
Sylvester Stallone, Creed
Christian Bale, The Big Short
Mark Ruffalo, Spotlight
Tom Hardy, The Revenant


Beste originalmanus

Spotlight (Tom McCarthy, Josh Singer)
Ex Machina (Alex Garland)
Innsiden ut (Josh Cooley, Pete Docter, Meg LeFauve)
Straight Outta Compton (Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge, Alan Wenkus))
Bridge of spies (Matt Charman, Joel Coen, Ethan Coen)


Beste tilrettelagte manus (Adapted screenplay)

The Big Short (Charles Randolph & Adam McKay)
Brooklyn (Nick Hornby)
Carol (Phyllis Nagy)
The Martian (Drew Goddard)
Room (Emma Donoghue)


Beste fremmedspråklige film

Mustang (Frankrike)
Sauls sønn (Ungarn)
Krigen (Danmark)
Embrace of the Serpent (Colombia)
Theeb (Jordan, Storbritannia)


Beste animasjonsfilm

Anomalisa
Innsiden ut
Sauen Shaun
Boy and the world
When Marnie was there


Beste dokumentar

Amy
Cartel Land
The Look of Silence
Winter of Fire: Ukraine’s Fight for Freedom
What Happened, Miss Simone?


Beste kinematografi

Carol (Edward Lachman)
The Hateful Eight (Robert Richardson)
Mad Max: Firy Road (John Seale)
The Revenant (Emmanuel Lubezki)
Sicario (Roger Deakins)


Beste filmredigering

The Big Short (Hank Corwin)
Mad Max: Fury Road (Margaret Sixel)
The Revenant (Stephen Mirrione)
Star Wars: The Force Awakens (Maryann Brandon, Mary Jo Markey)
Spotlight (Tom McArdle)


Beste produksjonsdesign

Bridge of Spies (Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, Bernhard Henrich)
The Danish Girl (Eve Stewart, Michael Standish)
Mad Max: Fury Road (Colin Gibson; Katie Sharrock, Lisa Thompson)
The Martian (Arthur Max, Celia Bobak, Zoltan Horvath)
The Revenant (Jack Fisk; Hamish Purdy)


Beste kostymedesign

Carol (Sandy Powell)
Cinderella (Sandy Powell)
The Danish Girl (Paco Delgado)
Mad Max: Fury Road (Jenny Beavan)
The Revenant (Jacqueline West)


Beste originalmusikk

Carter Burwell for Carol
Ennio Morricone, The Hateful Eight
Thomas Newman, Bridge of Spies
Jóhann Jóhannsson, Sicario
John Williams, Star Wars: The Force Awakens


Beste originalsang

«Earned it», 50 Shades of Grey
«Simple Song #3,» Youth
«Writing’s On The Wall», Spectre
«Til It Happens To You», The Hunting Ground
“Manta Ray” Racing Extinction


Beste visuelle effekter

Mad Max: Fury Road (Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver, Andy Williams)
The Martian (Richard Stammers, Chris Lawrence, Anders Langlands, Steven Warner)
The Revenant (Rich McBridge, Matt Shumway, Jason Smith, Cameron Waldbauer)
Star Wars: The Force Awakens (Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan, Chris Corbould)
Ex Machina (Andrew Whitehurst)


Beste makeup og hår

Mad Max: Fury Road (Lesley Vanderwalt, Damian Martin, Elka Wardega)
The Revenant (Graham Johnston, Adrien Morot, Robert Pandini)
Hundreåringen som klatret ut gjennom vinduet og forsvant (Eva Kozma, Erzsebet Racz)


Beste lydmiks

Bridge of Spies (Drew Kunin, Andy Nelson, Gary Rydstrom)
Mad Max: Fury Road (Ben Osmo, Chris Jenkins, Gregg Rudloff)
The Martian (Mac Ruth, Paul Massey, Mark Taylor)
The Revenant (Chris Duesterdiek, Frank A. Montaño, Jon Taylor, Randy Thom)
Star Wars: The Force Awakens (Stuart Wilson, Andy Nelson, Chris Scarabosio)


Beste lydredigering

Mad Max: Fury Road (Scott Hecker, Mark Mangini, David White)
The Martian (Oliver Tarney)
The Revenant (Martin Hernandez, Randy Thom, Lon Bender)
Star Wars: The Force Awakens (David Accord, Matthew Wood)
Sicario (Alan Robert Murray)


Beste kortfilm

Ave Maria (Basil Khalil, Eric Dupont)
Day One (Henry Hughes)
Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut) (Patrick Vollrath)
Shok (Jamie Donoughue)
Stutterer (Benjamin Cleary)


Beste animerte kortfilm

Bear Story (Historia de un Oso) (Gabriel Osorio, Pato Escala)
Prologue (Richard Williams, Imogen Sutton)
We Can’t Live Without Cosmos (Konstantin Bronzit)
World of Tomorrow (Don Hertzfeldt)


Beste kortdokumentar

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah (Adam Benzine)
A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Sharmeen Obaid-Chinoy)
Last Day of Freedom (Dee Hibbert-Jones, Nomi Talisman)
Chau, Beyond the Lines (Courtney Marsh)
Body team 12 (David Darg, Bryn Mooser)