Oscar-utdelingen er over for 88. gang! Og endelig, etter å ha vært nominert hele seks ganger, kan Leonardo DiCaprio gå hjem med en Oscar-statuett i hånda. Prisen fikk han for hovedrollen i The Revenant.

Mer overraskende var det kanskje at Spotlight fikk prisen for beste film, storfavoritten var nemlig The Revenant. – Spotlight er en solid film, men at den skulle stikke av med den aller gjeveste prisen – foran The Revenant – var det få som trodde, sier Birger i Filmpolitiet.

Postapokalyptisk seier

Samtidig var det ikke en stor overraskelse at Mad Max: Fury Road stakk av med et par Oscar-statuetter. Hele seks stykker for å være nøyaktig, noe som gjør den til den mestvinnende filmen under årets Oscar-utdeling.

En annen kar som kunne gå hjem med et glis om munnen var Sam Smith som vant pris for låta «Writing’s On The Wall» fra filmen Spectre.

– Jeg kan faktisk ikke puste akkurat nå, sa en tydelig berørt sangstjerne på Oscar-scenen.

En stor snakkis før nattens prisutdeling har vært det totale fraværet av svarte skuespillere blant de nominerte, noe som har skapt mange reaksjoner under emneknaggen #Oscarsowhite. Dette tok programleder Chris Rock tak i da showet startet:

Stallone utslått

Brie Larson vant som forventet Oscar for beste kvinnelige skuespiller for hovedrollen som innesperret sexslave i dramaet Room, mens svenske Alicia Vikander vant birolle-Oscar for det som egentlig var en hovedrolle som Gerda Wegener, kunstner og kona til den transseksuelle maleren Einar Wegener i Den danske piken.

Sylvester Stallone var ventet å vinne Oscar for beste mannlige birolle som Rocky Balboa i Creed, men måtte se seg slått av en annen veteran, nemlig Mark Rylance, som spilte russisk spion i Steven Spielbergs Bridge of Spies.

Ellers er det verdt å merke seg at Star Wars: The Force Awakens, som var dette Oscar-årets desidert mest innbringende film, ikke vant en eneste pris, ikke engang for beste visuelle effekter, der prisen gikk til Ex Machina, som ble delvis innspilt på Vestlandet.

Les den komplette vinnerlista lenger nede i saken.

Les også: Disse tror vi vinner Oscar i natt


De nominerte er:

 

Beste film

Mad Max: Fury Road
The Revenant
Room
SpotlightVINNER
The Big Short
Bridge of Spies
Brooklyn
The Martian


Beste regissør

Lenny Abrahamson, Room
Alejandro Iñárritu, The RevenantVINNER
Tom McCarthy, Spotlight
George Miller, Mad Max: Fury Road
Adam McKay, The Big Short


Beste kvinnelige hovedrolle

Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, RoomVINNER
Saoirse Ronan, Brooklyn
Jennifer Lawrence, Joy
Charlotte Rampling, 45 Years


Beste mannlige hovedrolle

Michael Fassbender, Steve Jobs
Eddie Redmayne, Den danske piken
Leonardo DiCaprio, The RevenantVINNER
Bryan Cranston, Trumbo
Matt Damon, The Martian


Beste kvinnelige birolle

Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight
Kate Winslet, Steve Jobs
Rooney Mara, Carol
Rachel McAdams, Spotlight
Alicia Vikander, Den danske pikenVINNER


Beste mannlige birolle

Mark Rylance, Bridge of SpiesVINNER
Sylvester Stallone, Creed
Christian Bale, The Big Short
Mark Ruffalo, Spotlight
Tom Hardy, The Revenant


Beste originalmanus

Spotlight (Tom McCarthy, Josh Singer) – VINNER
Ex Machina (Alex Garland)
Innsiden ut (Josh Cooley, Pete Docter, Meg LeFauve)
Straight Outta Compton (Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge, Alan Wenkus))
Bridge of Spies (Matt Charman, Joel Coen, Ethan Coen)


Beste tilrettelagte manus (Adapted screenplay)

The Big Short (Charles Randolph & Adam McKay) – VINNER
Brooklyn (Nick Hornby)
Carol (Phyllis Nagy)
The Martian (Drew Goddard)
Room (Emma Donoghue)


Beste fremmedspråklige film

Mustang (Frankrike)
Sauls sønn (Ungarn) – VINNER
Krigen (Danmark)
Embrace of the Serpent (Colombia)
Theeb (Jordan, Storbritannia)


Beste animasjonsfilm

Anomalisa
Innsiden utVINNER
Sauen Shaun
Boy and the world
When Marnie was there


Beste dokumentar

AmyVINNER
Cartel Land
The Look of Silence
Winter of Fire: Ukraine’s Fight for Freedom
What Happened, Miss Simone?


Beste kinematografi

Carol (Edward Lachman)
The Hateful Eight (Robert Richardson)
Mad Max: Firy Road (John Seale)
The Revenant (Emmanuel Lubezki) – VINNER
Sicario (Roger Deakins)


Beste filmredigering

The Big Short (Hank Corwin)
Mad Max: Fury Road (Margaret Sixel) – VINNER
The Revenant (Stephen Mirrione)
Star Wars: The Force Awakens (Maryann Brandon, Mary Jo Markey)
Spotlight (Tom McArdle)


Beste produksjonsdesign

Bridge of Spies (Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, Bernhard Henrich)
The Danish Girl (Eve Stewart, Michael Standish)
Mad Max: Fury Road (Colin Gibson; Katie Sharrock, Lisa Thompson) – VINNER
The Martian (Arthur Max, Celia Bobak, Zoltan Horvath)
The Revenant (Jack Fisk; Hamish Purdy)


Beste kostymedesign

Carol (Sandy Powell)
Cinderella (Sandy Powell)
The Danish Girl (Paco Delgado)
Mad Max: Fury Road (Jenny Beavan) – VINNER
The Revenant (Jacqueline West)


Beste originalmusikk

Carter Burwell for Carol
Ennio Morricone, The Hateful EightVINNER
Thomas Newman, Bridge of Spies
Jóhann Jóhannsson, Sicario
John Williams, Star Wars: The Force Awakens


Beste originalsang

«Earned it», 50 Shades of Grey
«Simple Song #3,» Youth
«Writing’s On The Wall», Spectre – VINNER
«Til It Happens To You», The Hunting Ground
“Manta Ray” Racing Extinction


Beste visuelle effekter

Mad Max: Fury Road (Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver, Andy Williams)
The Martian (Richard Stammers, Chris Lawrence, Anders Langlands, Steven Warner)
The Revenant (Rich McBridge, Matt Shumway, Jason Smith, Cameron Waldbauer)
Star Wars: The Force Awakens (Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan, Chris Corbould)
Ex Machina (Andrew Whitehurst) – VINNER


Beste makeup og hår

Mad Max: Fury Road (Lesley Vanderwalt, Damian Martin, Elka Wardega) – VINNER
The Revenant (Graham Johnston, Adrien Morot, Robert Pandini)
Hundreåringen som klatret ut gjennom vinduet og forsvant (Eva Kozma, Erzsebet Racz)


Beste lydmiks

Bridge of Spies (Drew Kunin, Andy Nelson, Gary Rydstrom)
Mad Max: Fury Road (Ben Osmo, Chris Jenkins, Gregg Rudloff) – VINNER
The Martian (Mac Ruth, Paul Massey, Mark Taylor)
The Revenant (Chris Duesterdiek, Frank A. Montaño, Jon Taylor, Randy Thom)
Star Wars: The Force Awakens (Stuart Wilson, Andy Nelson, Chris Scarabosio)


Beste lydredigering

Mad Max: Fury Road (Scott Hecker, Mark Mangini, David White) – VINNER
The Martian (Oliver Tarney)
The Revenant (Martin Hernandez, Randy Thom, Lon Bender)
Star Wars: The Force Awakens (David Accord, Matthew Wood)
Sicario (Alan Robert Murray)


Beste kortfilm

Ave Maria (Basil Khalil, Eric Dupont)
Day One (Henry Hughes)
Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut) (Patrick Vollrath)
Shok (Jamie Donoughue)
Stutterer (Benjamin Cleary) – VINNER


Beste animerte kortfilm

Bear Story (Historia de un Oso) (Gabriel Osorio, Pato Escala) – VINNER
Prologue (Richard Williams, Imogen Sutton)
We Can’t Live Without Cosmos (Konstantin Bronzit)
World of Tomorrow (Don Hertzfeldt)


Beste kortdokumentar

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah (Adam Benzine)
A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Sharmeen Obaid-Chinoy) – VINNER
Last Day of Freedom (Dee Hibbert-Jones, Nomi Talisman)
Chau, Beyond the Lines (Courtney Marsh)
Body team 12 (David Darg, Bryn Mooser)