Hopp til innhold
Anmeldelse

The Rite

Denne filmen mangler spinnende hoder og ertesuppe!

Anthony Hopkins driver ut djevler i The Rite.

Anthony Hopkins driver ut djevler i The Rite.

Foto: Warner Bros. / Sandrew Metronome
Terningkast 3 Film

«The Rite»

Regi: Mikael Håfström

Drama, Skrekk, Thriller

11.03.2011

Sandrew Metronome

Jeg har definitivt sett mer spennende filmer om eksorsisme enn The Rite.

Anthony Hopkins sin figur gjør på ett tidspunkt narr av spinnende hoder og ertesuppe, men det hadde faktisk vært å foretrekke i denne filmen.

The Rite er teknisk velgjort, og har noen effektive scener, men er likevel et, stort sett, kjedelig gjesp. Nerven uteblir, og dermed også min interesse.

Les også Topp 5: Satan på lerretet!

Legend

Blir sendt på eksorsistkurs

Filmen følger den ganske uinteressante teologistudenten Michael (Colin O’Donoghue) som blir sendt på eksorsistkurs i Roma.

Der blir han med fader Lucas (Anthony Hopkins), som praktiserer sitt virke på byens besatte innbyggere.

Michael er tvilende til både eksorsisme og sin egen gudstro, men opplevelsene med fader Lucas kan kanskje endre på hans overbevisninger.

Les også Anmeldelsen av The Unborn!

The Unborn. (Foto. Rogue Pictures)

Skaper ikke spenning

Den svenske regissøren Mikael Håfström (Ondskapen, Derailed, 1408) har prestert en film som er pen på overflaten.

Men overflate er alt den har. Vakre bilder skaper ikke spenning.

Det gjør heller ikke de endeløse drønnene på lydsporet, som ikke har sitt utspring fra noe synlig sted i billedruta. Det er lydmikserne som fortvilet forsøker å skape dramatikk som ikke finnes.

Les også Anmeldelsen av Devil!

Bojana Novakovic i Devil.

(Anmeldelsen fortsetter under bildet)

Anthony Hopkins og Colin O'Donoghue med besatt klient i The Rite.

Anthony Hopkins og Colin O'Donoghue med besatt klient i The Rite.

Foto: Egon Endrenyi / Warner Bros.

Uten den store gnisten

Anthony Hopkins har noen utfordrende scener som jeg synes han mestrer godt, spesielt når han drar frem noen Hannibalske ansiktsuttrykk.

Men i andre deler av filmen spiller han uten den helt store gnisten. Han får heller ingen drahjelp av motspiller Colin O’Donoghue.

Det er ikke noe spesielt feil med ham, men han fremstår som en uvanlig kjedelig skuespiller i en film av dette formatet.

Les også Anmeldelsen av Supernatural S05!

«Supernatural»

Savner spinnende hoder

Det finnes noen gode sekvenser i denne filmen, som under den avgjørende djevleutdrivingen.

Men jeg savner spinnende hoder og ertesuppe. Det er kanskje lite originalt å trekke frem William Friedkins Eksorsisten i denne sammenhengen, men siden selv faderen i The Rite virker å være bevisst på den, vil jeg tro at de fleste kinogjengere vil være det samme.

Og den sammenligningen er The Rite dømt til å tape!

 «The Rite»
Grafikk: Sandrew Metronome