HAL om Kate Bush!

Hør på Harald Are Lund på P3 i kveld kl. 21.03.

Harald Are Lund presenterer: Kate Bush

Som vanlig åpner kveldens sending med flunkende nye utgivelser. I kveld får vi høre ny musikk fra blant andre Center Of The Universe, Thomas White og Strong Arm Steady.

Harald Are Lund og Thomas Felberg vier deretter resten av sendinga til en av de mest særpregete artistene de siste 35 årene – uansett kjønn og verdensdel: Catherine Bush, bedre kjent som Kate Bush.

«Wurthering Heights»

Kate Bush blei født i en forstad til London i 1958 og blei allerede som trettenåring oppdaget av David Gilmour fra Pink Floyd. Hun fikk raskt en platekontrakt med EMI, men hennes debut kom ikke ut før i 1978. Debuten skulle slå hardt, både musikalsk og kommersielt.

Med den første singelen, ”Wuthering Heights”, blei Kate Bush nummer én i hele Europa og i Australia og New Zealand. Samtidig ble debutalbumet hennes, ”The kick inside”, hyllet som et mesterverk og solgte solid.

Her i Norge lå hvor Kate Bush 23 uker på VG-lista i 1978, og nådde fjerde plass.

Se musikkvideoen til «Wurthering Heights» her:

Ung stjerne

Kate Bush var nitten år da alt dette skjedde og var en bråmoden tenåring, med et nærmest grenseløst talent for sang, piano og låtskriving.

I første del av historia om Kate Bush skal vi følge henne fra debuten i januar 1978 til hun blir voksen, og i tjueåra og tar full kontroll over alle sider av karrieren sin, inkludert produksjonen av plata ”The dreaming”.

I løpet av fire år ga Kate Bush ut fire album, som alle er veldig forskjellige og som regnes som klassikere i dag. Vi følger henne mens hun blir voksen og gjør sine erfaringer som kvinnelig artist i musikkbransjen med platene ”The kick inside” og ”Lionheart”, begge utgitt i 1978, det store kunstneriske gjennombruddet ”Never forever”, fra 1980, og den hypereksperimentelle og personlige plata ”The dreaming” fra 1982.

Hør mer i kveld

Kate Bush ga ut noen av de mest originale hitsinglene som skulle komme på norske og britiske hitlister på denne tida, og de blir spilt i kveldens sending – samt de beste albumkuttene.

Kate Bush har høstet stor respekt og beundring og er en helstøpt artist som fortsatt inspirerer andre artister – av alle kjønn.

Finn ut hvorfor i kveld: hør på Harald Are og Thomas på P3 kl. 21.03.

Denne sendinga er også tilgjengelig på nettradio i tre uker på nrk.no/hal