Artikkelen oppdateres fortløpende gjennom natten. Last inn siden på nytt for å se de siste resultatene.

Natt til mandag gikk den 72. Golden Globe-utdelingen av stabelen i Beverly Hilton Hotel i Beverly Hills, California. Alle de store stjernene var på plass da Hollywood Foreign Press Association (HFPA) gjorde stas på fim- og TV-bransjen, og delte ut en rekke eksemplarer av statuetten med den gyldne globusen.

Tina Fey og Amy Poehler ledet kalaset i år som i fjor, men etter en artig åpning var ikke de to komikerne spesielt tilstedeværende under showet.

BILDEGALLERI: Det beste fra den røde løperen

Patricia Arquette fikk prisen for beste kvinenlige birolle i en dramafilm. (Foto: Kevin Winter/Getty Images/AFP, NTB Scanpix).
Patricia Arquette fikk prisen for beste kvinenlige birolle i en dramafilm. (Foto: Kevin Winter/Getty Images/AFP, NTB Scanpix).
Ingen priser til Tyldums film

Morten Tyldums The Imitation Game var nominert i fem kategorier; beste dramafilm, beste mannlige hovedrolle i en dramafilm, beste kvinnelige birolle i en dramafilm, beste manus og beste musikk, men tok ikke noen av prisene.

Det var Richard Linklaters Boyhood som stakk av med den gjeveste prisen – beste dramafilm. Han fikk som forventet også prisen for beste regi for sitt arbeid med Boyhood som han har jobbet med i 12 år.

Patricia Arquette, som spiller moren til Mason i filmen, vant i kategorien beste kvinnelige birolle i en spillefilm. Dermed ble det hele tre priser på Boyhood.

Les også: Ingen Golden Globe til «The Imitation Game»

Komedien Birdman gjorde det også bra under nattens prisutdeling.

Michael Keaton fikk statuetten for beste mannlige skuespiller i en musikal eller komedie, og Alejandro González Iñárritu, som også har regi på filmen, fikk prisen for beste manus i en spillefilm, sammen med Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris og Armando Bo.

Ingen skandaler

Etter at Ricky Gervais ledet Golden Globe-utdelingen for noen år tilbake, fikk showet et rykte på seg for å være en prisutdeling der alt kunne skje, og hvor de store stjernene måtte tåle å bli harselert med i løpet av kvelden.

Dette er imidlertid noe produsentene hos TV-kanalen NBC har jobbet hardt for å få bukt med, og det var et svært trygt program Tina Fey og Amy Phoeler ledet oss gjennom natt til mandag.

Litt småvitsing på egen bekostning måtte stjernene tåle, men bortsett fra at Kevin Spacey bannet under takketalen da han fikk prisen for beste mannlige hovedrolle i en dramaserie for House of Cards, og at Ricky Gervais hintet om å være frekk da han delte ut pris, gikk det hele svært rolig for seg.

Det ble selvfølgelig vitset en del med Nord-Korea på grunn av komedien «The Interview» – se en liten oppsummering her:
Artikkelen fortsetter under videoen.

Og vinnerne er:

Beste spillefilm, drama

Vinner: Boyhood
Foxcatcher
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything

Ellar Coltrane i Boyhood. (Foto: United International Pictures).
Ellar Coltrane i Boyhood. (Foto: United International Pictures).

Beste mannlige skuespiller i en dramafilm

Steve Carell, Foxcatcher
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Jake Gyllenhaal, Nighcrawler
David Oyelowo, Selma
Vinner: Eddie Redmayne, The Theory of Everything


Beste kvinnelige skuespiller i en dramafilm

Jennifer Aniston, Cake
Felicity Jones, The Theory of Everything
Vinner: Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild


Beste spillefilm, musikal eller komedie

Birdman
Vinner: The Grand Budapest Hotel
Into The Woods
Pride
St. Vincent


Beste mannlige skuespiller i en musikal eller komedie

Ralph Fiennes, The Grand Budapest Hotel
Vinner: Michael Keaton, Birdman
Bill Murray, St. Vincent
Joaquin Phoenix, Inherent Vice
Christoph Waltz, Big Eyes

Michael Keaton var tydelig rørt da han mottok prisen for beste mannlige hovedrolle i en musikal/komedie, og måtte felle noen tårer da han takket sønnen sin. (Foto: AP Photo/NBC, Paul Drinkwater, NTB Scanpix).
Michael Keaton var tydelig rørt da han mottok prisen for beste mannlige hovedrolle i en musikal/komedie, og måtte felle noen tårer da han takket sønnen sin. (Foto: AP Photo/NBC, Paul Drinkwater, NTB Scanpix).

Beste kvinnelige skuespiller i en musikal eller komedie

Vinner: Amy Adams, Big Eyes
Emily Blunt, Into The Woods
Helen Mirren, En trettimeters reise
Julianne Moore, Maps To The Stars
Quvenzhane Wallis, Annie

Amy Adams vant pris for beste skuespiller i en komedie for 'Big Eyes'. (Foto: REUTERS/Mario Anzuoni, NTB Scanpix).
Amy Adams vant pris for beste skuespiller i en komedie for ‘Big Eyes’. (Foto: REUTERS/Mario Anzuoni, NTB Scanpix).

Beste regi

Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Ava DuVernay, Selma
David Fincher, Gone Girl
Alejandro González Iñárritu, Birdman
Vinner: Richard Linklater, Boyhood

Regissør Richard Linklater med prisen for beste dramafilm for 'Boyhood'. (Foto: Jordan Strauss/Invision/AP, NTB Scanpix).
Regissør Richard Linklater med prisen for beste dramafilm for ‘Boyhood’. (Foto: Jordan Strauss/Invision/AP, NTB Scanpix).

Beste utenlandske film

Turist
Gett: The Trial of Viviane Amsalem
Ida
Vinner: Leviathan
Tangerines

Snøskredet kommer i «Turist» (Foto: Arthaus).
Snøskredet kommer i «Turist» (Foto: Arthaus).

Beste manus i en spillefilm

Wes Anderson & Hugo Guinness, The Grand Budapest Hotel
Vinner: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo, Birdman
Gillian Flynn, Gone Girl
Richard Linklater, Boyhood
Graham Moore, The Imitation Game


Beste kvinnelige birolle i en spillefilm

Vinner: Patricia Arquette, Boyhood
Jessica Chastain, A Most Violent Year
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into The Woods

Patricia Arquette og Ellar Coltrane i «Boyhood». (Foto: UIP)
Patricia Arquette og Ellar Coltrane i «Boyhood». (Foto: UIP)

Beste mannlige birolle i en spillefilm

Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
Vinner: J.K. Simmons, Whiplash


Beste animasjonsfilm

Big Hero 6
Book of Life
Bokstrollene
Vinner: Dragetreneren 2
Legofilmen


Beste originale sang i en spillefilm

Big Eyes” (Lana Del Rey) – Big Eyes
Vinner: “Glory” (John Legend, Common) – Selma
“Mercy Is” (Patti Smith, Lenny Kaye) – Noah
Opportunity” (Greg Kurstin, Sia Furler, Will Gluck) – Annie
Yellow Flicker Beat” (Lorde) – The Hunger Games: Mockingjay – Part 1


Beste originale lydspor i en spillefilm

Alexandre DesplatThe Imitation Game
Vinner: Jóhann JóhannssonThe Theory of Everything
Trent Reznor and Atticus RossGone Girl
Antonio SánchezBirdman
Hans ZimmerInterstellar


Beste dramaserie

Vinner: The Affair
Downton Abbey
Game of Thrones
The Good Wife
House of Cards


Beste kvinnelige skuespiller i en dramaserie

Claire Danes – Homeland
Viola Davis – How to Get Away With Murder
Julianna Margulies – The Good Wife
Vinner: Ruth Wilson – The Affair
Robin Wright – House of Cards


Beste mannlige skuespiller i en dramaserie

Clive Owen – The Knick
Vinner: Kevin Spacey – House of Cards
James Spader – The Blacklist
Liev Schreiber – Ray Donovan
Dominic West – The Affair


Beste komiserie

Girls
Jane the Virgin
Orange is the New Black
Silicon Valley
Vinner: Transparent


Beste kvinnelige skuespiller i en komiserie

Lena Dunham – Girls
Edie Falco – Nurse Jackie
Julia Louis-Dreyfus – Veep
Vinner: Gina Rodriguez – Jane the Virgin
Taylor Schilling – Orange is the New Black


Beste mannlige skuespiller i en komiserie

Don Cheadle – House of Lies
Louis C.K – Louie
Ricky Gervais – Derek
William H. Macy – Shameless
Vinner: Jeffrey Tambor – Transparent


Beste miniserie eller TV-film

Vinner: Fargo
The Missing
The Normal Heart
Olive Kitteridge
True Detective

Beste kvinnelige skuepiller i en miniserie eller TV-film

Vinner: Maggie Gyllenhaal – The Honorable Woman
Jessica Lange – American Horror Story: Freak Show
Frances McDormand – Olive Kitteridge
Frances O’Connor – The Missing
Allison Tolman – Fargo


Beste mannlige skuespiller i en miniserie eller TV-film

Martin Freeman – Fargo
Woody Harrelson – True Detective
Matthew McConaughey – True Detective
Mark Ruffalo – The Normal Heart
Vinner: Billy Bob Thornton – Fargo


Beste kvinnelige birolle i en TV-serie

Uzo Aduba – Orange is the New Black
Kathy Bates – American Horror Story: Freak Show
Vinner: Joanne Froggatt – Downton Abbey
Allison Janney – Mom
Michelle Monaghan – True Detective


Beste mannlige birolle i en TV-serie

Vinner: Matt Bomer – The Normal Heart
Alan Cumming – The Good Wife
Colin Hanks – Fargo
Bill Murray – Olive Kitteridge
Jon Voight – Ray Donovan


Hva synes du om prisutdelingen? Er du fornøyd eller misfornøyd med vinnerne? Si din mening!
Hei! Les dette før du skriver en kommentar:
Vi vil gjerne ha engasjerte debattanter og setter pris på konstruktive bidrag til samtalen. Det er lov å være kritisk eller uenig, men hold deg til tema og vær saklig i dine begrunnelser (husk at det er lett å bli misforstått). Personangrep og trakassering er ikke greit - slike innlegg blir slettet. Vi vil også gjerne at du bruker ditt fulle navn når du kommenterer. Takk for dine bidrag, hilsen oss i P3 Filmpolitiet.